Неделя 34-я по Пятидесятнице. Память преподобных Кирилла и Марии Радонежских

В нашем монастыре особо почитают родителей преподобного Сергия, небесного покровителя обители.
   Сущность их подвига хорошо выражена в тропаре: «Блаженств Христовых причастницы, / честнаго супружества и попечения о чадех добрый образе, / праведнии Кирилле и Марие, / плод благочестия, Сергия преподобнаго, нам явившии, / с ним же усердно молите Господа / низпослати нам дух любве и смиренномудрия, / да в мире и единомыслии / прославим Троицу Единосущную».
     … и кондаке:
   «Днесь, вернии, сошедшеся, / восхвалим двоицу блаженную / благовернаго Кирилла и Марию добронравную, / тии бо молятся вкупе с возлюбленным сыном своим, преподобным Сергием, / ко Единому во Святей Троице Богу, / отечество наше в правоверии утвердити, / домы миром оградити, / юныя от напастей и соблазнов избавити, / старость укрепити / и спасти души наша.».
   2 раза в неделю в монастыре им служится Акафист, где сестры молятся о людях, имеющих проблемы в семейной жизни и воспитании детей.